Kladná sila záporných referencií – skutočný príbeh

Plný dojmov z nedávno vyriešenej situácie som sa rozhodol, že o nej napíšem. Je to totiž pekný príklad toho, ako sa dajú referencie využiť aj trochu iným spôsobom, ako by vás na prvý pokus mohlo napadnúť.

V sobotu nám prišla dosť nepríjemná referencia na plastové okná (môžete si ju prečítať, aj keď z profilu firmy je už ukrytá). Prvá verzia boli len 2 riadky ostrého textu o zavádzaní a nedokončenej práci. Pravidlom je, že nezverejňujeme referencie, ktoré nie sú podložené konkrétnymi údajmi. Požiadal som teda autorku referencie o doplnenie a stretol som sa s veľmi príjemným a pragmatickým prístupom. Nemala snahu nikomu uškodiť a referenciu by rada upravila, ak by došlo k náprave. Mala však problém, že s firmou už nebola možná takmer žiadna komunikácia.

My sme teda firme skúsili poslať mail, v ktorom sme je vysvetlili o čo sa jedná a že majú možnosť dať celú situáciu do poriadku výmenou za upravenie referencie. Chcel by som naozaj vyzdvihnúť super reakciu firmy Kristián Kurtulík – Variant K+K. Email sme posielali v sobotu a v pondelok bola celá situácia vyriešená. Patrí im uznanie za to, že sa k problému postavili chlapsky a zodpovedne. Verím, že si uvedomili, že dobrú povesť majú len jednu a vyriešenie tejto situácie stojí za jej zachovanie.

V konečnom dôsledku bolo zase niečo zlé na niečo dobré. Verím, že sa zo situácie nepoučil len pán Kurtulík, ale že bude inšpiráciou pre ďalšie firmy. Je to praktický návod, ako sa zachovať, keď sa majster tesár utne. Určite stojí za to držať sa takéhoto prístupu. Aktuálnu referenciu referenciu nájdete tu: Plastové okná a žalúzie. Aj keď nie je ideálna, ukazuje, že ak sa chce, veci sa dajú napraviť.

Som úprimne rád, že to celé dobre dopadlo a dúfam, že je to prvá lastovička, ktorá dokumentuje silu a pozitívny potenciál využitia referecií.

Stalo sa aj Vám niečo podobné? Ako ste postupovali?

Ako to celé začalo..

Zlate ruky - logoKde začať..? Je toho toľko o čo sa s Vami chcem podeliť. Uvediem Vás teda do obrazu. Projekt Zlaté ruky je internetová stránka, ktorá pomáha ľuďom nájsť si dobrého remeselníka cez referencie od predošlých zákazníkov.

Aj v dnešnej dobe internetu, kedy zdanlivo všetci vedia všetko, je prekvapivo ťažké nájsť šikovného a slušného remeselníka, alebo firmu. Toto som s údivom zistil, keď nedávno priateľkyni rodičia rekonštruovali v paneláku bytové jadro. Štandardná vec, ktorú robia tisíce ľudí a aj tak sa museli spoľahnúť na odporučenie od jediného suseda. Nemusím asi veľmi rozvádzať, ako to dopadlo (na hovno). Povedal som si, že predsa musí existovať lepší spôsob. Porozmyšľal som, sadol za počítač a začal pracovať. Trvalo takmer štyri mesiace, kým sa mi podarilo spustiť stránku.

Hlavnou myšlienkou projektu je, že ak by sa všetci “susedia” podelili o svoju skúsenosť v dohodnutom “formáte”, tak by sa hneď všetkým ľahšie orientovalo. Ľudia síce píšu o svojich skúsenostiach kde-tade po fórach, lenže urobiť si obraz, prípadne porovnať kto je lepší je z toho stále veľmi ťažké. Inou možnosťou je otvoriť noviny, zavrieť oči a zapichnúť prst do najväčšej reklamy, lebo tam je najväčšia pravdepodobnosť :) Komu sa ale dovoláte? Je to čistá ruská ruleta.

Preto tým spomínaným “formátom” sú na Zlatých rukách referencie. Referencia je spísaná skúsenosť, ktorá obsahuje popis toho, čo sa robilo spolu so slovným a hviezdičkovým hodnotením. Veľmi dôležité sú tiež fotky. Takto človek hneď vie o čo išlo a ako to dopadlo. Nedávno sme tiež dali remeselníkom možnosť zvereniť aj zákazky bez hodnotenia, tie ale neobsahujú hviezdičky. Tých zmien sa všeobecne od spustenia udialo viac a postupne sa o nich dozviete na tomto blogu.

Na základe referencií sa dá potom veľmi jednoducho rozhodnúť a zhodnotiť, koho sa oplatií, alebo neoplatí osloviť.

K dokonalosti ešte chýbala jedna vec.  Rozhodovať sa podľa referencií je síce super, ale stále to nestačí. Dnes, keď všetci potrebujú vidle na obracanie eur v špajze sa niektorí ľudia orietujú aj podľa ceny. ..a Vám majster povie, že nemá čas.

Na to je na stránke dopytový systém. Napíšete, čo a kedy by ste potrebovali. My obvoláme firmy za Vás a zistíme či môžu a za koľko by to bolo. Vy si vyberiete podľa referencií a ceny. Tram-ta-ta-taaa.. :) potom samozrejme nesmiete zabudnúť napísať referenciu, ako to celé dopadlo. A kruh sa uzatvára, “opláchnuť a opakovať” – ako sa hovorí.

Snáď Vám projekt pomôže a napíšete nejakú tú “refku” aj Vy. Budem rád, keď sem do komentárov napíšete nejaký postreh, prípadne pripomienku. Vďaka, že ste sa dočítali až sem :)